Ata Egemen ÇAKIL

Kendini keşfetmenin yollarında kaybolur bazen insan, kendini çok iyi tanıdığını düşünse bile aslında bilmediğini ama başkalarının farkına varabileceği özellikleri vardır…

Bazen yolunu birinin aydınlatması gerekir. İlham perilerini nasıl çağırmanı öğretecek birisi.

Yazarlık serüvenimde okuduğum yazarların yanı sıra karşılaştığım bazı insanlar ve yaşadığım olaylar kendimi keşfetmemi sağlamıştı. İlk yazdığım romanın yayınevi tarafından reddedilmesi neticesinde diyaloglarımın güçlü olduğunu ve edebiyat yazarlığının dışında senaryo yazımıyla da ilgilenmem gerektiğini söyleyen editör veya Türk edebiyatından hiç okumadığım bir yazarın ruh hâlini yansıttığımı düşünerek onu okumama sağlayan İngiliz Edebiyatı mezunu eski kız arkadaşım gibi. Bazen ikinci, üçüncü hatta belki dördüncü bir gözün sizde görebileceği bazı özellikleriniz vardır.

Eğitim hayatım boyunca sürekli didiştiğim sevgili hocalarımdan biri de öyleydi. Ben komedi türünde oyunlar yazmakta ısrarcı olmama rağmen benden dram ağırlıklı hikâyeler yazmamı isterdi. Çünkü benim içimde saklı olan bir özelliği belki de farklı bir gözle görebiliyordu. İşte yazarlık dedektifi de tam bu noktada yazar adaylarına yardımcı oluyor. Bana gelen bir metin ağırlıklı olarak melankolik özellikler taşısa da orada belki gülünç bir taraf da bulabilirim. Ve bu sayede metnin yolculuğunu farklı bir çizgide devam ettirebilirim. Bu sayede yazar farkında olmadığı bir özelliğini keşfetmiş olacaktır.

Eğer eserlerinize ve kaleminize güveniyorsanız dosyalarınızı Bilgili Edebiyat Menajerlik Ofisi’nin bir hizmeti olan edebiyat dedektiflerimize gönderebilirsiniz. Bu sayede keşfedilen yazarlarımız arasından uygun görülen yazarları özenle ve alanında uzmanlardan oluşan seçici kurulumuza yayınlanması için sunabilirim.

Şunu asla unutmayın Gabriel Garcia Marquez’in yayınevlerine yolladığı ilk eserleri hep reddedilmiş hatta bazı editörler kendisinin başka iş yapmasını önermiştir. Marquez’in dezavantajı yaşadığı dönemde onu keşfedecek edebiyat dedektiflerinin bulunmamasıydı. Bugün artık dünyanın pek çok ülkesinde bu hizmeti veren ajanslar mevcut. Marquez gibi vakit kaybetmek istemiyorsanız yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmek.

 

Ata Egemen ÇAKIL