Ata Egemen ÇAKIL

Ata Egemen Çakıl, İzmir. İEÜ İletişim Fakültesi, Medya ve İletişim Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları bölümünde Dramatik Yazarlık-Dramaturji Anasanat Dalı’nda okudu…

Öyküleri; Varlık, Yalnızlar Mektebi, Artistik Bellek, Peyniraltı Edebiyatı, Karahindiba, Öykü Gazetesi, Apartman, Vurgu Edebiyat gibi dergilerde yayımlandı. Stajını Devlet Tiyatroları’nda Türk tiyatrosunun büyük rejisörlerinden Bozkurt Kuruç’un yanında yaptı. Türkiye’de ilk defa Senaryo Stüdyosu aracılığıyla hem yetişkinler hem de çocuklar için “Animasyon ve Çizgi Roman’a Senaryo Yazmak” temalı atölye gerçekleştirmiştir. İleri seviyede İngilizce ve Orta seviyede Japonca bilen yazar edebiyat, tiyatro ve senaryo alanlarında profesyonel olarak uğraşlarını sürdürmektedir.

Bilgili Edebiyat Menajerlik Ofisi bünyesinde profesyonel bir senaryo ekibi kurarak televizyon, sinema veya dijital platformlar için projeler üretmektedir. Bu ekibin bir parçası olmak, hayatını senaryo yazarak kazanmak isteyenler 10 saatlik bir senaryo eğitimi programından sonra uygun görüldükleri takdirde bu ekibe dahil olabilmektedirler.

Yayınlanan Kitaplar;

2013 Faşizme Karşı Özgür Sanat, Kolektif – Ceylan Yayıncılık

2020 Ben Değiştim Biliyorum, Roman – İthaki Yayınları

2021 Çürüyen Melek – Yukio Mishima, Araştırma, Japon Yayınları

2023 Anime ve Manganın Kültür Tarihi – Dünden Bugüne Türkiye’de Anime ve Manga, İnceleme, Sakin Kitap

Oynadığı Kısa Filmler;

2018 Aport

Tiyatro Oyunları;

Aşk Bitti (Kısa)

Çürüyen Melek

Dayımın Avrupaya Kaçırılışı (Uyarlama)

Evlilik Yıldönümü (Kısa)

Feminist (Radyo tiyatrosu uyarlama)

Gönül (Uyarlama)

Unutmak  (Kısa)

Miras (Radyo tiyatrosu)

Pavor Nocturnus

Sadece İki Gece

Rashamon (Uyarlama)

Yarım Suçlu (Kısa)

Medusa’nın Laneti (Modern tragedya)

Senaryolar; Haberin Var Mı? (Uzun metraj), Tantuni Takoyaki (Uzun metraj), Mülakat (Kısa), Devran (Dizi Uyarlama), Kampüs (Dizi)

Ata Egemen ÇAKIL