Ata Egemen ÇAKIL

”Bizi mutlu eden insanlara minnet duyalım.

Onlar ruhlarımıza çiçek açtıran sevimli bahçıvanlardır.”

Marcel Proust (Bence iyi bir editör için en uygun nitelendirmedir.)…

Psikanaliz ile ilgili okurken Freud’un edebiyat yazarları için söylediği şu sözleri tam beni tarif ediyordu; “yazarlar oyun oynamayı sürdürmek isteyen yetişkin çocuklardır;” diye. Ben de liseden ilk gençlik yıllarıma doğru ilerlerken her şeyi bırakıp yazmakla aklımı bozmuştum. Üniversite çağıma geldiğinde ise kararımı vermiştim; “benim yapabileceğim en iyi şey yazarlık.”

Önce medya okur yazarlığı üzerine bir eğitim aldım. Düşünce yazıları yazmaya başladım. Gazetelere yazmaya devam ettim. Daha sonra belki de Freud’un dediği gibi dünyanın acımasız gerçeklerinden saklanmak için kendi güvenli oyun alanım olan kurgu yazarlığına dönmek istedim ve Dramatik Yazarlık eğitimi almaya karar verdim. Bizim gibi ülkelerde herkesin ikinci fırsatı olmayabilir ama ben bunu geç de olsa yarattım ve Türkiye’nin en iyi Güzel Sanatlar Fakültelerinden birinde Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi – Sahne Sanatları Bölümü’nde istediğim eğitimi aldım.

Edebiyat dergilerine öyküler gönderdim, arkadaşlarımla edebiyat dergilerimizi çıkardık, editörlük, genel yayın yönetmenliği yaptım, yazdığım kitapları yayınlatmayı başardım. Son olarak Senaryo Stüdyosu adlı platformda senaryo eğitimleri verdim ve bu alanda dönemsel olarak eğitimlerimi sürdürüyorum. Yine çeşitli organizasyonlarda davet üzerine senaryo yazımı üzerine atölyeler veriyorum. Kişisel alanım olan kurgu yazarlığımı da edebiyat, tiyatro ve sinema alanında sürdürüyorum.

 

Şimdi ise Bilgili Yazar Menajerlik Ofisi bünyesinde editörlük faaliyetlerimi sürdürüyorum. Başka yazarların hikâyelerine dahil olmak, onlara yön vermek, kurgusal evrenlerini daha cazip hâle getirmek için.

Editörlük çalışmaları:

  • Eserin eksikliklerini bulmak.
  • Bozuk yapıyı tamir etmek.
  • Karakterleri sağlamlaştırmak.
  • Olay dizisini dramatik yapıya uygun hâle getirmek.
  • Düşünsel kısmı hakkında fikir vermek.

 

 

Ata Egemen ÇAKIL