Dr. Vahit TANE (PhD, Modern Türk Edebiyatı)

Anne ve baba tarafından 15. yüzyılda Anadolu’dan “Suyun Öte Yanı”na, Balkanlar’a göç edip 20. yüzyılda “Suyun Öte Yanın”dan binbir zorlukla ve kayıplar vererek Türkiye’ye dönen, Yahya Kemal’in tâbiriyle  “Evlad-ı Fatihan” bir ailenin çocuğu… Hayatı boyunca da bununla övündü…

Bu göçebe kökleri yüzünden belki de Türkiye’nin -neredeyse- her yerini gezdi, gördü. Yeni yerler keşfetmekten hoşlandığı kadar dünyayı, insanları, insan ruhunun gizemlerini, yaşamın sırlarını da keşfetmek en büyük tutkusu oldu. “Öğrenme” arzusu da bu tutkuyu besleyen en büyük güç kaynağı oldu.

Altı yaşında başladığı okuma tutkusu ve macerası artarak devam etti; çok şükür hâlâ da  devam ediyor. Okumanın, yeni ve farklı yazarlar; kaliteli edebî eserler keşfetmenin hazzını ve ayrıcalığını iyi bildiği söylenebilir.

Bu ülkede insanlarının işini “düzgün yapmaması” kadar onu rahatsız eden çok az şey var. Bu yüzden Bilgili Menajerlik’te Editörlük ve  Yazar Temsilciliği işini bu ülkede yapılabilecek en düzgün şekilde yaparak bu iki alanda bir çığır açmak en büyük ideali.

Kırklareli’nde başlayan tahsil hayatı Gökçeada Atatürk Öğretmen Lisesi, 9 Eylül Üniversitesi (lisans), Erciyes Üniversitesi (master) ve Ege Üniversitesi (doktora)’nde devam etti. Uzun yıllar özel sektörde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak çalıştıktan sonra üniversiteye geçerek en sevdiği iş olan akademisyenlikte karar kıldı. Her ne kadar sayısını yeterli görmese de kitaplarını ve makalelerini yazmaya ve yayımlamaya devam edecek.

Yıllardır kafasında planladığı gerçek editörlüğün ve yazar temsilciliğinin ne olduğunu tüm dünyaya duyurabilmek adına bundan sonra yoluna Bilgili Menajerlik’le devam etmeye karar verdiği için de çok mutlu.

Dr. Vahit TANE