Psikolog Esra TUTUŞ

Her çocuk hayal kurar ama bu çocukların hepsi, hayallerini gerçekleştirebileceği bir evde büyüyemeyebilir…

Her çocuk hayal kurar ama bu çocukların hepsi, hayallerini gerçekleştirebileceği bir evde büyüyemeyebilir. Benim en büyük şansım; hem hayallerimi gerçekleştirebileceğim bir evde büyümüş olmak, hem de hayal dünyamın genişlemesini sağlayan kitaplarla tanışmak…
Şimdi bu yaşımla, olduğum kişiyle kurduğum hayallerin sonsuzluğunu ve bu sonsuzlukta ulaşabileceğim tüm katmanlara erişimimi hâlâ kitaplarıma borçluyum. Bu borcun sorumluluğunu taşımamdan olsa gerek; daha kliniğimi tasarlamadan, ilk olarak kitaplığım tasarlandı. Çünkü beni büyüten ve bana beni bulduran kitaplarımın en iyi yeri hak ettiğine inandım. İnandım; çünkü “Okumak sizi farklı diyarlara götürür” derler. Evet, okumak; beni olmak istediğim diyara, tamamen olmak istediğim kişi olarak götürüyor… O diyarda olduğum kişinin bu dünyadaki yansımasını da değerlerim ve o değerlerime yönelik seçmiş olduğum mesleğim sağlıyor.

“İyi bir şifacı, yaralı olmalıdır. Yarası olmayan şifacı iyileştirici olamaz.” diyen Jung, bana yaralara şifacı olma arzusunu verdi. Bu arzuya ulaşabilmek için gerekli olan motivasyonu; okul hayatından, mesleki eğitimlerden, uzun yıllara dayanan tecrübelerden daha önemli olan ‘kitap okuma’ ile kazanabileceğimi öğrendim. Bunu bana, “Okumayan terapist, iyi bir terapist olamaz.” cümlesini zihnime kazıyan kıymetli hocam Lütfü Kaan Özdemir öğretti.
Bilgili Menajerlik ile iletişime geçtiğim ve seçici kurula katılmamın istendiği ilk an, bir hayalim daha gerçekleşmiş oldu: Bir değerimi hobiye çevirmek ve bu hobinin hayatımda bir kazanca dönüşmesi… Kurduğum hayaller sonu gelmez bir şekilde bana eşlik ederken, her bir hayalime ulaşabildiğim günlerin yakınlığına inancım da artarak devam ediyor ve biliyorum; ulaşamayacaklarım, ulaşabildiklerimin kazancını görmezden gelmeme sebep olmayacak.
Kitaplar, hayaller ve şifa bulacağımız yeni hikâyelerdeyiz şimdi. Hayallerimi gerçekleştirdiğim bu yolda bana eşlik edenlere, yoldan çıkarmak zorunda kaldıklarıma, hür iradesiyle yolumuzu ayıranlara, eşlik edecek yeni kişilere ve Bilgili Menajerlik ailesine kocaman teşekkürlerimle…

Psikolog Esra TUTUŞ