Shahzadeh N. İgual

SHAHZADEH N. İGUAL
Tahran’da doğdu. İran – Irak Savaşı’na, Tahran’da ilköğretim çağındaki bir çocuğun gözüyle tanıklık etti. 90’lı yılların başında annesi ve kız kardeşleriyle Kanada’ya gitmek üzere Türkiye’ye geldi.

Orta öğretimini ve Sosyoloji eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra dünyayı gezmeye başladı. Kahvenin yetiştiği tüm topraklara ayak bastı. İpek Yolu’nda uzun bir yolculuğa çıktı.

Ortadoğu Dinleri hakkındaki tezini yıllar boyu süren yolculukları sırasında yurtdışında tamamladı. Tematik gezilerde uzmanlaştı. Çoğu İran’da yayınlanan sosyolojik makale ve yayınlara imza attı.
İran sinemasından çok sayıda örneğin aralarında bulunduğu eserleri Farsçadan Türkçeye çevirdi.

Shahzadeh N. İgual, kendisi için yabancı bir dil olan Türkçeyi okul yıllarında öğrendi.
Türkçe dilinde edebi eserler veren ilk ve bugüne dek tek yazar.

İgual’in ilk iki romanı eleştirmenler tarafından çok katmanlı, kimi zaman otobiyografik, İran halkının İran İslam Devrimi öncesi ve sonrası samimi hikâyelerini tarihi gerçekler ile güçlü bir şekilde birleştiren eserler olarak nitelendiriliyor. İran’da, kaleme aldığı eserleri anadili olan Farsçaya çevrilen ilk ve tek yazar
olarak tanınan İgual hakkında pek çok haber yapıldı.

İlk romanı “Tahran’ın Kırmızı Sirenleri” 2017’de, ikinci romanı “Rolls Royce’u Taramışlar Baba” 2018’de, üçüncü romanı “İsfahan’ın Gözyaşları” ise 2020’de yayınlanmıştır.

Shahzadeh N. İgual’in uzun araştırmalar yaparak İkinci Dünya Savaşı’nın hüzünlü hikayelerinden birini kaleme aldığı “Adı Mercan” isimli yeni romanı ise Mayıs ayında raflara dizilmeyi bekliyor..

“İran’ın Dünü ve Bugünü” “İran’ı Bir İranlıyla Tanımak” adlı orijinal seminer konseptleriyle, İran’ın tarihi ve aktüalitesi üzerine sosyoloji, etnografya, gelenekler, kültür ve tarih mirası, edebiyat ve yolculuklar üzerinden İran’ı dinleyicilerine aktaran İgual’in davet edildiği salonlar arasında İstanbul, Akdeniz, Ege, Kent, Dicle ve Pamukkale gibi üniversiteler, birçok Rotary ve Lions kulüpleri, Türkiye Yazarlar Sendikası, Galatasaraylılar Derneği,
İstanbul Rehberler Odası gibi sivil toplum kuruluşları, Setur gibi saygın seyahat acenteleri, Fransız Kültür Merkezi, muhtelif akademiler ve Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı gibi kültürel kurumlar yer alıyor.

İgual, saygın seyahat acentelerinin kültür turlarında seçkin gruplara İranlı bir sosyolog ve yazar olarak eşlik ediyor, anavatanının en önemli değerlerini gezginlerle paylaşıyor, onlar için seminerler, edebiyat söyleşileri ve özel etkinlikler düzenliyor. Birçok üniversitede, edebiyat seven gençler tarafından yoğun alâka ile karşılanan İgual, söyleşileri ile büyük ilgi görüyor. Türkiye basınında Shahzadeh N. İgual’in romanlarına ve kültür edebiyat etkinliklerine sıklıkla yer veriliyor.

“İran Edebiyat Gezileri” konseptini tasarlayıp ilk kez gerçekleştirmenin gururunu yaşayan İgual, “İran Edebiyat ve Sanat Buluşmaları” adlı konseptini de hayata geçirerek Ayşe Kulin, Nedim Gürsel ve Tuna Kiremitçi gibi önemli yazarları, düzenlediği İran gezilerinde İran edebiyatı ve kültürü ile yakından tanıştırdı. Bu edebiyat yolculukları gerek Türkiye gerekse İran medya ve sanat ortamında yankı buldu. İgual İran’da, aynı zamanda dostu olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın seminarist olarak katıldığı seçkin yolculuklara da liderlik etti.

2018’de yazıp, prodüksiyonunu da üstlendiği “Bir Gecede Binbir Gece Bin Şems, Bir Celaleddin” adlı tek kişilik müzikal gösterisinin prömiyeri Okan Bayülgen’in davetiyle Dada Salon sahnesinde yapıldı.

2022 yılında “Bir Gecede Binbir Gece, Bin Şems, Bir Celaleddin” müzikali İran’dan gelen ünlü müzisyenlerle
Zorlu PSM’de gerçekleştirildi.

2022 yılının Kasım ayında Pers Mitolojisi’nin kesitlerden oluşan “Bir Gecede Binbir Gece, Bin Şems, Bir Celaleddin”in özel gösterimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) sanatseverlerle buluştu.

Shahzadeh N. İgual antik ve çağdaş Pers edebiyatından incelikle seçilmiş gazel ve destanlardan parçaları sahnede Farsça ve Türkçe seslendirirken, Mevlana ve Şems’in buluşmasını anlattığı bölümde izleyicilerin beğenisini doruğa çıkardı.

Shahzadeh İgual Artsclub-İstanbul’da “Zerdüştlük felsefesinin günümüze yansımaları” konusunda dersler verdi. İran’da Shahzadeh N. İgual hakkında üç bölümlük kapsamlı bir belgesel yayınlandı.

İran’ın komşu ülke Türkiye’ye tanıtılması için gösterdiği üstün çaba ve başarı nedeniyle, İran İslam Cumhuriyeti tarafından bir nişanla şereflendirilen İgual, İranlı Sanayici ve İşadamları Derneği İSİAD tarafından da ödüle layık görüldü. Türkiye’de ve İran’da Shahzadeh N. İgual’den Kültür ve Edebiyat Elçisi olarak söz edilmesi, yazara haklı bir onur yaşatıyor.

Shahzadeh N. İgual Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi, İstanbul ve Valensiya’da yaşıyor, yeni romanları,
tiyatro oyunları ve yepyeni projeleri üzerinde çalışıyor.