Nazmi Şimşek

1952 yılında Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesi Örenkale köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimi köyünde, Ortaokulu ilçede tamamladı. 1972 yılında Tokat İlköğretmen Okulunu bitirerek öğretmenlik mesleğine başladı. Öğretmenlik ve okul yöneticiliği yaptı. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi.

Yurt dışı işçi çocuklarının eğitimi için 1988-1994 yılları arasında Almanya’da altı yıl çift dilli sınıflarda öğretmenlik yaptı. Bu tarihlerde eğitimle ilgili araştırma yapma imkânı buldu ve mesleki bilgisini artırmak için eğitim programlarına katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Geliştirme Projesi’nde 1995-1998Eşuzman olarak görev aldı. Projesi kendisine ait olan “Derste Eğitim Teknolojisi Kullanımı Seminerleri” projesini yürüttü. Öğretmen eğitimi seminerlerinde koordinatör ve öğretim görevlisi olarak hizmet verdi. Müfredat Laboratuar Okulları standartlarının geliştirilmesi çalışmalarına katıldı. 16 Ocak 1998’ de Emekli oldu.

02 Mayıs 1998-14 Kasım 2000 tarihleri arasında Ankara, Gazi Üniversitesi Vakfı Özel İlköğretim Okulunun kuruluşunda Kurucu Müdür olarak görev aldı. GÜ Gazi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünde Eğitim Teknolojisi dersleri verdi.

2001-2007 tarihleri arası ortakları arasında yer aldığı Kırıkkale Özel Gazi Anadolu İlköğretim Okulunda Kurucu-Okul Müdürü ve Kurucu-Eğitim Koordinatörü olarak görev yaptı.

Öğrencilik ve öğretmenlik yıllarında halk oyunları ile ilgili çalışmalar yürüttü. Halk kültürü araştırmaları yaptı. Eğitim Teknolojileri konusunda ulusal ve uluslar arası sempozyumlarda bildiriler sundu. Çağdaş Okul ve Eğitim Yaklaşımları, Öğrenmeyi Öğrenmede Alternatif Yaklaşımlar, Anne-Baba-Çocuk İlişkisi ve Eğitim Yaklaşımları, Çocuk ve Hayat, Okuma Kültürü, Zekâ ve Öğrenme, Akıllı Zekâ Kullanımı, Farkındalık Bilinci konularında konferanslar verdi.

Eğitim alanında yaptığı araştırma çalışmalarıyla birlikte eğitim yazıları, hikâyeler, masal, deneme, gezi ve romanlarını kitaplaştırdı. Dergi, gazete ve internet sitelerinde eğitim ağırlıklı olmak üzere; hikâye, deneme ve gezi (Erciyes, Birliğe Çağrı, Türk Folkloru, Yozgat Gündem, Genç Kardelen, Bozok, Bozokça, Kültür Çağlayanı, Kümbet, Kün, Kurgan, Kardeş Kalemler, Türk Yurdu, Haber Ajanda, Kültür Ajanda. İl Gazetesi, Aytı Haber, Yozgat Haber, Ortam, Kale Haber, kalem.biz, çocukedebiyatcıları.net, kuşlukta yazarlar ve Çocuk Ansiklopedisi’) yazılarını sürdürmektedir.

Bir dönem başkanlığını yürüttüğü Çocuk Edebiyatçıları Birliği, İLESAM, Türk Ocakları Sanat Edebiyat Kurulu, Kardeş Kalemler Dergisi Yayın Kurulu, Kuşlukta Yazarlar Topluluğu üyesi ve Bala Kitap Topluluğunun kurucu üyesi olup hâlen Bala Kitap Topluluğunun başkanlığını yürütmektedir. Türkiyem TV’de “Çocuk ve Hayat” programını sunmaktadır.

Kendisi gibi öğretmen olan Münire Hanım ile evli ve iki erkek çocuk babası ve beş kız torunu dedesidir.

ESERLERİ:

Hikâye:

-Çığlık
-Yuvadan Uçurulanlar
-Örselenen Hayatlar
-Önce Gözler Konuşur

Roman:

-Hasret Yürekler
-Vuslat

Deneme:
-Duyarlı Olmak
-Dokunuşlar

Gezi:
-Diyardaki Biz

Eğitim:
-Derste Eğitim Teknolojisi Kullanımı
-Öğretim Teknolojileri Kullanımı ve Materyal Geliştirme
-Öğrenmeyi Öğrenmede Alternatif Yaklaşımlar,
-Akıllı Zekâ
-Anne-Baba-Çocuk İlişkisi ve Eğitim Yaklaşı
-Lider Sizsiniz
-Hayatı Anlamlandırmak
-Çocuk ve Hayat
-Farkındalık Bilinci
-Yetenek Merkezli Eğitim

Masal:
-Yeşilbayırda Dört Mevsim (Altılı set)
-Yeşilbayırda Hayat (Altılı set)